Druhá časť rozhovoru
Sudca, ktorý mal našliapnuté, aby sa stal generálnym prokurátorom a ktorý sa v uplynulých troch rokoch podieľal na odsúdení aktéra vojny v polícii Mariána Kučerku, ale aj na vzatí do väzby advokáta Mareka Paru či Zoroslava Kollára.
Aj za to čelí JURAJ KLIMENT z Najvyššieho súdu neobvykle ostrej kritike od členov vlády. Premiér Robert Fico o ňom dlhodobo hovorí, že sa údajne spriahol s predstaviteľmi zrušenej špeciálnej prokuratúry, na ktorej pôsobil aj jeho synovec Ondrej Repa, aby stíhali vybraných politikov.
Na základe týchto obvinení Fico vyzýval na vylúčenie Klimenta z justície a posielal mu odkazy, že na jeho mieste by sa už zbalil.
Po dvoch obsiahlych tlačových konferenciách Smeru zo začiatku apríla, na ktorých sa premiér a jeho poradcovia venovali práve takýmto útokom a výzvam, pristúpil sudca Kliment na rozhovor pre SME.

Prvýkrát od kandidatúry na generálneho prokurátora v roku 2020 sa verejne obsiahlejšie vyjadril k tomu, aké zákulisné dohody predchádzali zvoleniu Maroša Žilinku za generálneho prokurátora či aké pozadie majú najväčšie súčasné kauzy.
Rozhovor vznikol krátko pred atentátom na premiéra, ku ktorému došlo 15. mája.
Z dôvodu rozsahu a závažností informácií, o ktorých hovorí Kliment, rozdeľuje denník SME rozhovor na dve časti.
V druhej časti rozhovoru sa dočítate:
- odkedy si tyká s premiérom Robertom Ficom a prečo mu Fico naposledy telefonoval,
- pri akom konflikte bola aj Svetlana Ficová,
- na aké medzinárodné inštitúcie sa obrátil, keď na neho začali útočiť predstavitelia vlády,
- ako vysvetľuje fyzickú potýčku s kolegom Petrom Paludom na parkovisku pred Najvyšším súdom,
- prečo sa nevylúčil z rozhodovania v kauze expolicajta Mariána Kučerku, za čo ho neskôr kritizoval Ústavný súd,
- ako reaguje na výčitky, že nerešpektuje rozhodnutia Ústavného súdu,
- ako si vysvetľuje, že v jeho senáte končí väčšina z exponovaných káuz.
V ostatných týždňoch a mesiacoch hovoril premiér Fico o tom, že by ste mali byť trestne stíhaný. Spomínal akúsi organizovanú skupinu policajtov NAKA, prokurátorov špeciálnej prokuratúry a sudcov Najvyššieho a Špecializovaného trestného súdu. Konkrétne menuje aj vás a odkazuje vám, že by ste si mali zbaliť veci. Ako to vnímate?
Ficove výzvy Klimentovi
- Šéf Smeru Robert Fico začal na Klimenta verbálne útočiť už začiatkom roku 2021. Urobil tak v reakcii na to, že Klimentov senát potvrdil väzbu pre bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Fico vtedy zavádzajúco tvrdil, že dozorovým prokurátorom v kauze bol sudcov synovec Ondrej Repa zo špeciálnej prokuratúry.
- Odvtedy Fico opakovane na Klimenta vyťahoval prepojenie na dnes už zrušenú špeciálnu prokuratúru a tvrdil o ňom, že rozhoduje na politickú objednávku.
- "Ja byť pánom Klimentom, tak sa zbalím už dnes," hovoril Fico začiatkom apríla.
- Dlhodobo tlačí na to, aby bol Kliment cez disciplinárne konanie vyzlečený zo sudcovského talára.
- "Trváme na tom, že tu bola v rokoch 2020 až 2023 organizovaná skupina policajtov NAKA, prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry a, žiaľ, aj niektorých sudcov na Najvyššom súde a Špecializovanom trestnom súde. Robili rozhodnutia, ktoré narážajú na Ústavný súd,“ tvrdí Fico.
Nie som ten typ, čo sa hneď... slušne povedané zľakne. Už po tlačovej besede premiéra som sa vyjadril, že to považujem za ničím nepodložený útok na nezávislosť súdnej moci. Je to celé absurdné.
Avšak tento dezinformačný naratív pôsobí veľmi dôveryhodne a keď sa stokrát zopakuje, tak sa pomaly stáva pravdou. Pomáha tomu aj to, že sa nemôžeme proti nemu účinne brániť. Sám premiér si to uvedomuje, tým sa netajil ani na poľovníckej chate.
Realita je taká, že na Najvyššom súde s výnimkou členov senátu, ktorého som riadiacim predsedom, s nikým iným ani nekomunikujem a s niektorými členmi trestnoprávneho kolégia sa ani nezdravím. Ako by som ich teda mal ovplyvňovať, nebodaj, riadiť? To isté platí aj vo vzťahu k prokurátorom a vyšetrovateľom, ktorých väčšinu osobne ani nepoznám, vyšetrovateľov vôbec.
Dezinformačný naratív je však pre publikum premiéra a ostatných členov koalície jediným možným vysvetlením trestných stíhaní osôb z ich prostredia. Teda nie to, že sa mali dopustiť závažnej trestnej činnosti s korupčným pozadím, ale to, že sa tak rozhodla úzka skupina osôb zneužijúc prostriedky trestného práva.
V prípade, že s takouto obhajobou občas vyjde obvinený v trestnom konaní, zvyknem do rozhodnutia napísať ' a teraz tú o červenej čiapočke' .
Ako sa dá proti takýmto obvineniam vôbec brániť?
Obrátil som sa na medzinárodné organizácie. Spolu s kolegom (Petrom) Štiftom sme napísali list podpredsedníčke Európskej komisie a eurokomisárke pre spravodlivosť Věre Jourovej a taktiež sme sa obrátili na Európsku sieť súdnych rád a jej prezidentku výkonného výboru Daliu Vasarieneovú.